  • Mfr # BULK-RS-S40-99
  • Zoro # G7275048
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
High Temperature, Low Compression Set
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40-99
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
1 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
1 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Shape
Strip
Tear Strength
17 N/mm
Oil Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Tensile Strength
700 psi
Weather Resistance
Excellent
Density
1.25 g/cc
Abrasion Resistance
Poor
Chemical Resistance
Good
Maximum Temperature
500 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
20 %
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 1 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth