  • Mfr # BULK-RS-S40-59
  • Zoro # G7275014
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
High Temperature, Low Compression Set
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S40-59
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
1 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
1 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Material
Color
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Density
1.25 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Strip
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Tear Strength
17 N/mm
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Maximum Temperature
500 Degrees F
Water Resistance
Good
Compression Set
20 %
Tensile Strength
700 psi
Chemical Resistance
Good
Abrasion Resistance
Poor
Oil Resistance
Fair
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Red, Durometer 40A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 1 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Fair