  • Mfr # BULK-RS-V75-338
  • Zoro # G7276378
Durometer
75A
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-V75-338
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
1 in
Overall Width
1 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
36 in
Durometer
75A
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
25 %
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 75A, Grade Standard, Material Viton, Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 1 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Good