  • Mfr # BULK-RS-NAT40-104
  • Zoro # G7276895
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Abrasion Resistant, High Elongation
Rubber Material
Natural Rubber
Rubber Color
Tan
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NAT40-104
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
2 in
Overall Length
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Natural Rubber
Rubber Color
Tan
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
3,000 psi
Elongation
600 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA 421
Grade
Standard
Material
Color
Max. Temp. (F)
150 Degrees F
Water Resistance
Good
Density
1.05 g/cc
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Maximum Temperature
200 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Compression Set
25 %
Chemical Resistance
Fair
Tear Strength
22 N/mm
Abrasion Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Poor
Shape
Strip
Weather Resistance
Fair
Tensile Strength
3,000 psi
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Tan, Durometer 40 Shore A, Grade Standard, Material Natural Rubber, Standards ASTM D2000 AA 421, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 3,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in