  • Mfr # BULK-RS-NAT40-98
  • Zoro # G7276825
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Abrasion Resistant, High Elongation
Rubber Material
Natural Rubber
Rubber Color
Tan
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NAT40-98
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
1/2 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
1/2 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Natural Rubber
Rubber Color
Tan
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
3,000 psi
Elongation
600 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA 421
Grade
Standard
Max. Temp. (F)
150 Degrees F
Color
Material
Shape
Strip
Density
1.05 g/cc
Compression Set
25 %
Maximum Temperature
200 Degrees F
Tear Strength
22 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Weather Resistance
Fair
Oil Resistance
Poor
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Excellent
Tensile Strength
3,000 psi
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Tan, Durometer 40 Shore A, Grade Standard, Material Natural Rubber, Standards ASTM D2000 AA 421, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 1/2 in, Tensile Strength 3,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in