  • Mfr # BULK-RS-E60-891
  • Zoro # G3018036
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-891
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/16"
Length
36"
Width
2"
Overall Width
2 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Color
Type
Commercial Grade
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Application
Weather Resistant
Shape
Strip
Oil Resistance
Poor
Compression Set
33 %
Adhesive Type
Acrylic
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Good
Water Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Minimum Adhesive Temperature
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Density
1.5 g/cc
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Temperature
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Good