  • Mfr # BULK-RS-E60-897
  • Zoro # G8647362
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-897
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
2 in
Width
2"
Thickness
1/2"
Length
36"
Overall Width
2 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.5 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Compression Set
33 %
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.5 in, Abrasion Resistance Good