  • Mfr # BULK-RS-E60-906
  • Zoro # G3017975
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-E60-906
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
6 in
Width
6"
Thickness
1/32"
Length
36"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
6 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
33 %
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.03125 in, Abrasion Resistance Good