  • Mfr # BULK-RS-H70-1077
  • Zoro # G802583784
/ea
See details
Key Features
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 707
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H70-1077
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
12 ft
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 707
Grade
Standard
Tear Strength
20 N/mm
Compression Set
33 %
Tensile Strength
1,000 psi