  • Mfr # BULK-RS-H70-1072
  • Zoro # G602583588
/ea
See details
Key Features
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 707
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H70-1072
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
15 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 707
Grade
Standard
Abrasion Resistance
Good
Shape
Roll
Color
Black
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Compression Set
33 %
Tensile Strength
1,000 psi