  • Mfr # BULK-RS-H70-907
  • Zoro # G402586352
/ea
See details
Key Features
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 707
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H70-907
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
1 in
Overall Length
20 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 707
Grade
Standard
Material
Buna-N
Adhesive Type
Plain Backing
Color
Black
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Density
1.5 g/cc
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.061 in
Tensile Strength
1,000 psi
Abrasion Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Excellent
Weather Resistance
Fair
Compression Set
33 %