  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-428
  • Zoro # G802585801
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50FDA-428
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Overall Thickness
1.5 mm
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Grade
Food
Material
Silicone
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Shape
Sheet
Color
Red
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Adhesive Type
High-Temp
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
450 Degrees F
Oil Resistance
Fair
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Tensile Strength
700 psi
Abrasion Resistance
Poor
Compression Set
10 %