  • Mfr # BULK-RS-H60-976
  • Zoro # G002586608
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60-976
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
25 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Material
Buna-N
Abrasion Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Weather Resistance
Fair
Oil Resistance
Excellent
Compression Set
33 %