  • Mfr # BULK-RS-H40-958
  • Zoro # G902586111
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H40-958
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
35 ft
Overall Thickness
0.03125 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Black
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Fair
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Excellent
Density
1.5 g/cc
Shape
Roll
Material
Buna-N
Compression Set
33 %