  • Mfr # BULK-RS-H90-8
  • Zoro # G1926999
/ea
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H90-8
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
40 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.5 in
Overall Length
40 ft
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
90A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 910
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
25 %
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Density
1.36 g/cc
Weather Resistance
Fair
Tear Strength
25 N/mm
Tensile Strength
1,500 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Roll
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 910, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 40 ft, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in