  • Mfr # BULK-RS-H60-961
  • Zoro # G702585468
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60-961
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
45 ft
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Fair
Shape
Roll
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
33 %