  • Mfr # BULK-RS-H60-947
  • Zoro # G002585823
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H60-947
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
60 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BF 607
Grade
Standard
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Color
Black
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Water Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Density
1.5 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Shape
Roll
Texture
Smooth
Oil Resistance
Excellent
Compression Set
33 %