  • Mfr # BULK-RS-EFR50-36
  • Zoro # G302585134
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-EFR50-36
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Fabric-Reinforced
Color
Black
Texture
Smooth
Number of Ply
1
Compression Set
25 %
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Excellent
Oil Resistance
Poor
Chemical Resistance
Good
Tear Strength
25 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Material
EPDM
Density
1.3 g/cc
Shape
Sheet
Reinforced Material
Fiberglass
Tensile Strength
1,500 psi