  • Mfr # BULK-RS-E60-983
  • Zoro # G702583129
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60-983
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
36 in
Overall Length
12 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Color
Black
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Poor
Shape
Roll
Material
EPDM
Chemical Resistance
Good
Texture
Smooth
Water Resistance
Excellent
Density
1.5 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
33 %