  • Mfr # BULK-RS-E40FDA-64
  • Zoro # G602586244
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E40FDA-64
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
20 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Tensile Strength
800 psi
Water Resistance
Excellent
Color
Cream
Oil Resistance
Poor
Compression Set
30 %