  • Mfr # BULK-RS-EFR50-80
  • Zoro # G602585193
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-EFR50-80
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
20 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Fabric-Reinforced
Water Resistance
Excellent
Compression Set
25 %
Adhesive Type
Acrylic
Tensile Strength
1,500 psi