  • Mfr # BULK-RS-E40FDA-111
  • Zoro # G102582913
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E40FDA-111
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
50 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Material
EPDM
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
800 psi
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Oil Resistance
Poor
Adhesive Type
Acrylic
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
30 %