  • Mfr # BULK-RS-E60FR-33
  • Zoro # G302584090
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60FR-33
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
50 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
Tear Strength
20 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.016 in
Shape
Roll
Chemical Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Color
Black
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Water Resistance
Excellent
Maximum Temperature
200 Degrees F
Material
EPDM
Density
1.5 g/cc
Compression Set
28 %