  • Mfr # BULK-RS-E60-279
  • Zoro # G4762902
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Chemical Resistant, Steam Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-279
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Length
5 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1000
Elongation
350 %
Finish
Standard
Material
Color
Max. Temp. (F)
250
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Chemical Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,000 psi
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Poor
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Excellent
Density
1.5 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
33 %
Shape
Roll
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in, Abrasion Resistance Good