  • Mfr # BULK-RS-NAT60-118
  • Zoro # G602586121
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Natural Rubber
Backing Type
Adhesive
Durometer
60A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NAT60-118
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.025 in
Overall Length
30 ft
Details
Item
Rubber Roll
Material
Natural Rubber
Backing Type
Adhesive
Durometer
60A
Elongation
750 %
Shape
Roll
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Poor
Tear Strength
22 N/mm
Weather Resistance
Fair
Density
1 g/cc
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Maximum Temperature
200 Degrees F
Abrasion Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.004 in
Tensile Strength
3,000 psi
Texture
Smooth
Compression Set
25 %