  • Mfr # BULK-RS-NAT60-81
  • Zoro # G102582586
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
750 %
Standards
ASTM D2000 AA 621
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NAT60-81
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
30 ft
Overall Thickness
0.014 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
750 %
Standards
ASTM D2000 AA 621
Grade
Standard
Density
1 g/cc
Oil Resistance
Poor
Chemical Resistance
Fair
Shape
Roll
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
200 Degrees F
Material
Natural Rubber
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Color
Tan
Weather Resistance
Fair
Tensile Strength
3,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.004 in
Tear Strength
22 N/mm
Compression Set
25 %