  • Mfr # BULK-RS-N70TXT-119
  • Zoro # G4947203
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N70TXT-119
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
36 in
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Textured
Standards
ASTM D2000 BC 707
Grade
Standard
Adhesive Type
Acrylic
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Shape
Roll
Tensile Strength
1,000 psi
Texture
Textured
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Compression Set
33 %
Good
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Textured, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good