  • Mfr # BULK-RS-NHS50-1014
  • Zoro # G602585889
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS50-1014
Overall Length
10 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
5 mm
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Density
1.32 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.500 mm
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Roll
Oil Resistance
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
30 %