  • Mfr # BULK-RS-NFR60-59
  • Zoro # G5034301
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
48 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NFR60-59
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
48 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
Overall Width
4 ft
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 607
Grade
Fabric-Reinforced
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Reinforced Material
Polyester
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Oil Resistance
Tensile Strength
1,000 psi
Material
Shape
Roll
Number of Ply
2
Compression Set
33 %
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Fabric-Reinforced, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Number of Ply 2, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Reinforced Material Polyester, Overall Width 4 ft, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.1875 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair