  • Mfr # BULK-RS-N30-289
  • Zoro # G302586162
/ea
See details
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N30-289
Overall Width
36 in
Overall Thickness
1 in
Overall Length
12 ft
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Material
Neoprene
Water Resistance
Good
Color
Black
Thickness Tolerance
+/-0.061 in
Oil Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
30 %
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Shape
Roll
Tensile Strength
1,000 psi