  • Mfr # BULK-RS-N50-1001
  • Zoro # G402583719
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 507
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N50-1001
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
20 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 507
Grade
Standard
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Texture
Smooth
Shape
Roll
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Adhesive Type
Acrylic
Compression Set
33 %