  • Mfr # BULK-RS-N80-80
  • Zoro # G1931978
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N80-80
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
20 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
20 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
80A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
30 %
Shape
Roll
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 810, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 20 ft, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in