  • Mfr # BULK-RS-N80-105
  • Zoro # G1933448
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N80-105
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
30 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
30 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
80A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 810
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Good
Shape
Roll
Density
1.36 g/cc
Tear Strength
25 N/mm
Texture
Smooth
Material
Water Resistance
Color
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Tensile Strength
1,500 psi
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
30 %
Chemical Resistance
Fair
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 810, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 30 ft, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in, Abrasion Resistance Good