  • Mfr # BULK-RS-NHS70-1078
  • Zoro # G402584273
/ea
See details
Key Features
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC710 A14 B14 C12 EO34 F19
Grade
High Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NHS70-1078
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
2.5 mm
Overall Length
20 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Grade
High Strength
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,500 psi
Color
Black
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Material
Neoprene
Tear Strength
20 N/mm
Density
1.32 g/cc
Compression Set
30 %