  • Mfr # BULK-RS-E60MIL-19
  • Zoro # G2953081
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60MIL-19
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Width
36"
Thickness
3/16"
Length
36"
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
300 %
Tensile Strength
1,800 psi
Water Resistance
Excellent
Oil Resistance
Poor
Minimum Temperature
Density
1.35 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Shape
Sheet
Adhesive Type
Plain Backing
Texture
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Compression Set
30 %