  • Mfr # BULK-RS-N60-997
  • Zoro # G302586094
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60-997
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
40 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607
Grade
Standard
Oil Resistance
Good
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Density
1.5 g/cc
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
33 %
Abrasion Resistance
Shape
Roll
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi