  • Mfr # BULK-RS-N40-979
  • Zoro # G502583756
/ea
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 407
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N40-979
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Overall Length
45 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 407
Grade
Standard
Oil Resistance
Good
Texture
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
33 %
Material
Neoprene
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Shape
Roll
Adhesive Type
Plain Backing
Color
Black
Tensile Strength
1,000 psi