  • Mfr # BULK-RS-BHS50-1052
  • Zoro # G502583367
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
280 %
Standards
ASTM D2000 M2BG510 A14 B14 EO14 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-1052
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.5 mm
Overall Length
40 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
280 %
Standards
Smooth
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.100 mm
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Water Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Shape
Roll
Black
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
30 %
Weather Resistance
Fair
Oil Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,500 psi