  • Mfr # BULK-RS-N50-971
  • Zoro # G002584284
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50-971
Overall Width
36 in
Overall Length
45 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Compression Set
33 %
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Shape
Roll
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,000 psi