  • Mfr # BULK-RS-N70-874
  • Zoro # G502583039
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70-874
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
45 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Water Resistance
Good
Shape
Roll
Color
Black
Oil Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.5 g/cc
Compression Set
33 %
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Fair
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Abrasion Resistance
Material
Neoprene
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi