  • Mfr # BULK-RS-N30-234
  • Zoro # G202585173
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N30-234
Overall Length
4 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Weather Resistance
Excellent
Shape
Roll
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Color
Black
Oil Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
30 %