  • Mfr # BULK-RS-NHS50-291
  • Zoro # G4792600
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NHS50-291
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Overall Length
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1500
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 510
Grade
High Strength
Color
Max. Temp. (F)
250
Material
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Oil Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Shape
Roll
Texture
Smooth
Tear Strength
20 N/mm
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
30 %
Abrasion Resistance
Weather Resistance
Excellent
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 510, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in