  • Mfr # BULK-RS-NHS50-304
  • Zoro # G4793282
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS50-304
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
1 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1500
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 510
Grade
High Strength
Color
Material
Max. Temp. (F)
250
Thickness Tolerance
+/-0.061 in
Oil Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.35 g/cc
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Shape
Roll
Abrasion Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
30 %
Water Resistance
Tensile Strength
1,500 psi
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 510, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.061 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1 in