  • Mfr # BULK-RS-NHS50-1091
  • Zoro # G902586593
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS50-1091
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
50 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
1 mm
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Density
1.32 g/cc
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Smooth
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
30 %