  • Mfr # BULK-RS-BHS60-264
  • Zoro # G4823285
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-BHS60-264
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Overall Length
4 ft
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 610
Grade
High Strength
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Shape
Sheet
Oil Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Compression Set
30 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Texture
Smooth
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.35 g/cc
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in