  • Mfr # BULK-RS-N60-983
  • Zoro # G102586454
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-N60-983
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
36 in
Overall Length
55 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607
Grade
Standard
Chemical Resistance
Fair
Density
1.5 g/cc
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
33 %
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
20 N/mm
Color
Black
Material
Neoprene
Tensile Strength
1,000 psi