  • Mfr # BULK-RS-N50-1009
  • Zoro # G202585203
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 507
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50-1009
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
60 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 507
Black
Water Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
Shape
Roll
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Compression Set
33 %
Tensile Strength
1,000 psi