  • Mfr # BULK-RS-N70-917
  • Zoro # G202583704
/ea
See details
Key Features
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70-917
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
60 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Adhesive Type
Acrylic
Tensile Strength
1,000 psi
Material
Neoprene
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Color
Black
Density
1.5 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
33 %