  • Mfr # BULK-RS-H60-295
  • Zoro # G7777434
/ea
Key Features
Thickness
3/32"
Width
12"
Length
10 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60-295
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/32"
Width
12"
Length
10 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Elongation
3.5
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Compression Set
0.33
Density
1.50 g/cm3
Shape
Roll
Durometer
60A
Description
Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 60A - 3/32" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long