  • Mfr # BULK-RS-NHS50-1098
  • Zoro # G102586522
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC510 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS50-1098
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
60 ft
Overall Thickness
1 mm
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Roll
Tensile Strength
1,500 psi
Chemical Resistance
Fair
Color
Thickness Tolerance
+/-0.200 mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Abrasion Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Material
Neoprene
Compression Set
30 %